Mnohé manželské páry, které pocházejí z městského prostředí konzumní společnosti, a které automaticky zvolily společný život ve městě, si po založení rodiny dříve, či později začínají uvědomovat jeho četné nevýhody.
Hlavní roli sehrává nedostatek soukromí, ale také obavy o bezpečnost jejich dětí. I když se za posledních dvacet let hodně změnila infrastruktura měst, nutno říci, že mnohde stále chybí tolik žádané klidové zóny s dostatkem zeleně, zato rok od roku v nich vzrůstá kriminalita.
A to je jeden z důvodů, proč dnes stále více lidí uvažuje o návratu na vesnici. Přináší to nesporně klidnější život ve zdravějším prostředí, sousedskou pospolitost, ale také pár nevýhod. Dalo by se s nadsázkou říci, že bydlení na venkově se poněkud prodraží. Co máme na mysli?
Řeč je hlavně nezbytnosti dojíždění za prací, k lékaři a do škol. Pokud rodina nevlastní dvě auta, bývá tahle situace složitá, protože dopravní obslužnost na vesnicích stále více omezuje na pár autobusových spojů denně. Máte tři děti a každé má jiné zájmy? Připravte se na to, že budete každý den i několikrát vyjíždět, abyste je dopravili do kroužku, do kina, nebo na sportovní zápasy.
Mnohdy si sousedsky vypomůžete, ale ruku na srdce – je velmi zavazující převzít odpovědnost za auto plné dětí, které několikrát v týdnu převážíte sem a tam… a totéž jistě cítí i soused.
Nezapomeňte, že i vy jste v bývalém bydlišti nechali své zájmy a přátele, které jistě chcete dále vídat. Dnes už se sice kulturní a společenský život na vesnicích hodně zlepšil, ale pokud jste byli zvyklý na ten svůj „městský“, budete ho jistě vyhledávat i nadále.
Proto rozhodnutí o případném stěhování na vesnici nejprve důkladně zvažte, abyste se později nedočkali nepříjemného zjištění, že většinu volného času netrávíte na zahradě, nebo na hřišti s dětmi, ale v kabině auta.