Jak ušetřit nejen při osvětlení interiéru

  • Moderní doba nám přinesla celou řadu nových technologií a jednou z nich jsou úsporné žárovky vyskytující se už ve většině domácností. Jejich používáním získáte výborný světelný zdroj a i přes jejich vyšší počáteční náklady se vám jejich pořízení z dlouhodobého hlediska vyplatí.

skleněný lustr

  • Za zmínku stojí také led žárovky, spotřebují až 6,5 krát méně elektrické energie než klasické žárovky, které navíc vydávají nežádoucí teplo. Ale pozor! I geniální technologie může přijít draho, pokud je předražená nebo špatně používaná. Například ve spíži, kam chodíte jen občas, postačí slabší led žárovka. Svítidla vybírejte hlavně z hlediska dobrého přístupu vzduchu, nebudou se přehřívat a životnost bude delší.

dviné žárovky

  • Vyhněte se zářivkám nebo alespoň věnujte pozornost při jejich pořizování a zjistěte, zda výrobce neupřesňuje počet spínacích cyklů. Některé zářivky kvůli častému zapínání a vypínání mají tendenci praskat, jsou méně odolné a je potřeba je častěji měnit. Všímejte si při výběru také jejich náročnosti na spotřebu a zohledněte energetický štítek. Výrobek s označením A+++ je optimální.

oranžová úsporka

  • Nakupte si halogenové žárovky. Existuje mnoho typů, které běžně dosahují životnosti cca 4000 provozních hodin, což představuje až 4x delší životnost oproti běžné žárovce zastaralého typu. Jelikož okamžitě po zapnutí svítí na maximum, hodí se všude tam, kde je vítána kratší doba nabíhání. Můžete je tedy použít v koupelně, na schodišti, v bodových svítidlech i v pracovních lampách.


Většina z nás při neustálém zdražování přemýšlí jak a kde ušetřit. Klíčovým řešením je včasná změna dodavatele elektrické energie. V nabídce na trhu je nepřeberné množství, vyplatí se však dát na osvědčené matadory. Nabízejí výhodné tarify a garantují jejich služby. Vyhněte se podomním prodejcům. Nejenže nedostojí rádoby původní výhodné nabídce, ale navíc je obtížné se vymanit ze špatně sepsané smlouvy, která vás zbytečně zavazuje.

3 roky ago