Levné betonové ploty nemusí hyzdit krajinu

Když se řekne betonové ploty levně Montazmpc.cz z prefabrikovaných desek“, mnohé z vás napadne monstrózní konstrukce, vysoká přes dva metry, která hyzdí krajinu, a zakrývá pohled na okrasnou zahradu, co by lidskému zraku rozhodně prospěla mnohem víc.

To je však zkreslený úhel pohledu, měli bychom si uvědomit, že jde o výstavbu, připomínající stavebnicovou skládačku. Co z ní poskládáte, je na vás, a velmi tedy záleží na tom, jak jednotlivé komponenty využijete. Betonové ploty se totiž podobají malířské paletě, a co z ní malíř vykouzlí, je vždy dáno jeho šikovností, talentem, invencí, a vůlí.

pnoucí rostliny

Potřebujete mít dostatečné soukromí? Jsou místa, kde se vyšší zídka může hodit, jako např. posezení s pergolou, prostor se zahradním bazénem, anebo prostředí naopak nevzhledné, tedy kupříkladu pohled na tovární halu, rušnou silnici, parkoviště a obchodní centra, skládku a sběrný dvůr atp. A právě zde může být oplocení vysoké až dva a půl metru, s ohledem na nosnost desek a sklon terénu.

Okrasná zahrada – řešení lze přizpůsobit i tak, že se postaví pouze základový sokl z jedné řady desek, částečně zapuštěných do země, a na něj se pak pokládají dřevěné plotovky, případně se desky doplní svařovanou kovovou (ozdobnou) konstrukcí. Výhodou je, že se pro desky nemusí kopat základy, to se týká jen sloupků, jejichž ukotvení do země připomíná výstavbu plotu z drátěného pletiva, kdy se do země kotví pouze ocelové trubky. Výstavba takového řešení je velmi rychlá a zvládne jí i amatér.

rostliny na zídce

Kombinace s živým plotem – jestliže se rozhodnete stavět zídku z kamenů, nebo širokých tvárnic, zabere vám na okraji pozemku téměř půl metru šíře. Betonové desky jsou však tenké (zhruba 6 cm), a tím pádem výhodné i jako kombinace betonu a živého plotu. Beton chrání zahradu zvenčí a uvnitř vám nic nebrání být obklopeni přirozenou zahradní zelení.

9 měsíci ago