Nová vrtačka

Dělíme je na dva základní druhy, a to na Aku vrtačky, nebo klasické přímo do elektrické sítě. Každá má své pro a proti. Aku má nespornou výhodu, že ji můžete užívat bez napojení kabely. Takže nemusíte do vzdálenějších míst třeba zahrady natahovat prodlužovačky, ale jen vzít a jít pracovat. Nevýhodou je nabíjení, protože to trvá delší dobu a také menší výkon. U klasické stačí přijít, zapíchnout do zásuvky a vrtat s větším výkonem.

bezdrátová vrtačkaAkumulátor časem ztrácí svou výdrž a nový stojí další peníze. K němu je potřeba nabíječka, takže další zařízení a tím pořizovací cena dále roste. U nákupu dbejte na dostatečný výkon. Někomu stačí malý Aku šroubovák na občasné složení nábytku nebo přitáhnutí poličky. Ale při větším používání třeba v dílně rodinného domu zvolte něco silnějšího, protože některé průměrné modely mají problém dotáhnout silnější vrut.
příklepová vrtačka
Makita HP457DWE
Tato značka proslula svým kvalitním zpracováním, a proto ji používají profesionálové. Konkrétně zde se bavíme o Aku příklepovém šroubováku. Určitě oceníte jeho těsnost proti prachu a dvoustupňovou převodovku s kovovými převody. Má 16 stupňů jak na utahování, tak vrtání, proto nebude problém zvolit přesně potřebný stupeň. Díky šroubení nabízí kombinovaní motorové brzdy s regulací otáček. Pro pohodlný úchop se postará pogumovaná přesně natvarovaná rukojeť. Nezalekne se žádné práce s utahováním ani vrtáním. V propracovaném kufříku je rychlosklíčidlo, dva Li-on akumulátory a nabíječku. Pohybuje se pod napětím 18 V s maximálním kroutícím momentem 42 Nm. Celkově dost překvapila i zákazníci jsou s ní spokojení. Cenově se pohybujeme od cca 2800 Kč.
Makita HP1630K
Pro lepší porovnání si ukážeme druhý druh vrtaček od stejného výrobce. Řadí se mezi špičkovou příklepovou vrtačku pro náročnější práci. Všemu velice pomáhá výkonný motor, převodovka a hliníkový kryt. Pyšní se pravým i levým chodem pro šroubování a povolování. Při nasazení brusného kotouče se také velice hodí tlačítko neustálé aretace. Nechybí ani spínač pro jednoduché nastavení otáček. Do dřeva s ní vyvrtáte díry až do průměru 30 mm a oceli 13 mm, takže bych ji doporučil i pro těžší práce. Přední rukojeť není jen tak pro parádu, protože zajistí pevný úchop. Takže pokud nemáte problém s napojením na elektrickou síť, tak bych se přiklonil k této variantě. Navíc ušetříte přes 1000 Kč a za to se dá koupit například sada vrtáků, nebo jiné potřebné věci.

2 roky ago