Proces čištění koberce jej zbaví většiny mikroorganismů

Bakterie, roztoči, viry – svět mikroorganismů je nesmírně úžasný zejména pro vědce, kteří jej zkoumají pod mikroskopem, a objevují složité vztahy a vazby mezi těmito živočichy. Pouhým okem však stěží zahlédnete jednotlivou bakterii, dokonce ani roztoče, který je mnohonásobně větší. Bakterie a roztoči se živí organickým materiálem, který lidské tělo již nepotřebuje, a zbavuje se jej ve formě odpadních látek, či odumřelých kousků tkáně. Tento proces je naprosto přirozený a na naší pokožce i uvnitř těla se nachází obrovské množství kolonií bakterií. Něco podobného se odehrává i na podlaze – na koberci. Tam ovšem není příliš žádoucí, aby se bakteriální a virové kolonie množily natolik, že by to způsobilo nežádoucí zápach a někdy dokonce ohrozilo naše zdraví.

koberec na podlaze

Většinu mikroorganismů dokáže nasát běžný vysavač, ale zdaleka ne všechny. Část prachu zůstává zašlapána v tkanině, přichytí se na jednotlivá vlákna a vysavač nemá takový výkon, aby je uvolnil a odstranil, proto musí přijít na řadu speciální čisticí proces. Na běžné koberce ze syntetických vláken se využívá tekutina – ve vodě rozpuštěný čisticí prostředek, který je šetrně, ale efektivně zapracován mezi jednotlivá vlákna, kde chvíli působí, aby nečistotu rozpustil. Ta se pak odsává do sběrné nádoby.

vysavač na koberec

Čisticích strojů existuje celá řada, ale ne každý je dostatečně výkonný a produktivní. K těm osvědčeným patří systém Rotovac, rotační hlavice pomocí kartáčů důkladně povrch vláken vyčistí a výkonný sací mechanismus si poradí i s tou hluboko usazenou špínou. Bakterie, roztoči a viry si tak musí najít jiný zdroj potravy, i když za krátkou dobu se opět začnou na vaší podlaze množit.

A jak často podrobit mokrému čištění koberců Praha 6 váš koberec? Záleží na jeho využívání, pro jednotlivce, který většinu času tráví v zaměstnání, a doma jen přespává, nemá význam každý měsíc takto koberec čistit, stačí jen jednou za rok, případně delší interval. Pro vícečlennou rodinu, zvláště s dětmi, a tam kde se pohybují psi a kočky, je vhodné čištění častější, zhruba dvakrát ž třikrát za rok.

7 měsíci ago