První rande – co když to není to pravé?

Mámivé páteční večery a nespočet párů, které je využívají k prvnímu oficiálnímu setkání – proč se od něj tolik očekává a co když to nevyjde tak, jak jste si představovali?
hosté restaurace
První rande je trochu strašák v konverzaci mezi přáteli / známými, ale především v konverzaci nás samotných, když se sebou vedeme hovory o tom, co nás čeká. Takový typ schůzky vyvolává mnoho otázek – kromě praktických ve stylu „Kam půjdeme?“ „Co budeme dělat – večeře nebo kino?“ „Která restaurace bude nám oběma příjemná?“ a „S kým že se to mám vlastně sejít?“, se mohou objevit i další dotazy, které jsou však mnohem děsivější a mohou značně ovlivnit vývoj celého setkání.
Takové strachy, kterými sami sebe stresujeme se nejčastěji verbalizují jako „O čem si budeme povídat?“ „Co když se jí / jemu nebudu líbit?“ „Co si mám vzít na sebe?“ „Co když se zeptá na …?“ „Co když plácnu něco hloupého?“ apod. Asi není žádný univerzální návod, jak se bavit na schůzce s opačným pohlavím a není moudré jej vyžadovat. Každý jsme jiný a je potřeba vnímat první rande jako setkání dvou výjimečných individuálních osobností. Na to, jak s druhým mluvit o sobě, o něm, o čemkoli, co má rád a co se mu naopak nelíbí, si musíme zkrátka v průběhu přijít. Není to snadná cesta, ale je nezbytné se jí vydat a zkrátka improvizovat.
zamilovaný páreček
Co si však počít v situaci, kdy se nám nedaří navázat správný kontakt s druhou osobou? To, že zábava vázne, zaznamenáte snadno. Pokud naproti sobě sedíte a jste oba nervózní a těžko hledáte témata k hovoru, nemusíte mít strach – je typické, že začátek je trochu vratký, tím spíš, pokud se opravdu vidíte poprvé. Věřte ale, že když se na sebe navzájem správně naladíte, zábava se dostaví záhy.
Pokud však opravdu máte pocit, že to, co druhý říká, není jen příznakem nervozity, ale se vám to dokonce nelíbí, zbystřete. Pokud druhý mluví o věcech, které vám nejsou příjemné a prezentuje se způsobem, který vás odrazuje, možná jste na rande s někým, s kým si rozumět opravdu nebudete. Je logické, že na prvním rande děláme první dojem. Nevěste hlavu, pokud tento dojem ze strany vašeho potenciálního partnera není zrovna lákavý.
Snažte se to nezabalit moc brzy. Dejte mu najevo, že respektujete jeho názory a osobnost, ale že to možná zrovna není váš šálek kávy. Třeba jste se jen špatně pochopili a během večera se vše vysvětlí a ukáže v novém světle. Pokud ne, vyčkejte ze slušnosti alespoň na konec schůzky a uzavřete ji sdělením, že to bylo příjemné setkání a že se třeba potkáte ještě někdy v budoucnu.
pár na lavičce
Pokuste se však nic druhému neslibovat v případě, že již teď víte s jistotou, že ho vidět znovu nechcete. Vyvarujte se plánům „na příště“, když je jasné, že žádné příště již nebude. Pak byste je museli rušit a celá situace by se zkomplikovala. Buďte slušní a v mezích upřímní (v mezích ohleduplnosti k druhému).

7 měsíci ago