Uvolní se sever?


Není to ani tak dávno, co jsme mohli zhlédnout v televizi vtipná videa znázorňující hořící Bílý dům a nálety severokorejských letců na Washington D.C. Pěkná reklama pro režim to bezpochyby byla, ale spíše v tom horším slova smyslu, protože vzbudila spoustu legrácek, nikoli strachu. Amerika dlouho Severokorejce přehlížela, ale nyní, když testují rakety dalekého doletu a jaderné zbraně, se již karta obrátila a USA se začaly zajímat o to, co se vlastně v Severní Koreji děje.
Korejská vlajka 
Samotné olympijské hry letos v zimě dokázaly, že Korea se tak nějak trošičku pootevřela a jde vidět, že to uvnitř musí vřít. Ekonomicky je na tom Sever daleko hůře než jih. Místní ekonomiku drží pevně v rukách komunistický režim, který nahání polovinu obyvatelstva na nucené zemědělské práce do lágrů a druhou polovinu do továren. Ekonomika je to však selhávající, už z dlouhodobého hlediska, protože téměř 1/3 lidí nemá co jíst a pocítili to i ostatní vrstvy v poslední ekonomické krizi, kdy zachvátil Sever krutý hladomor.
komunistický vůdce 

První tržiště

Rozhovory se severokorejskými přeběhlíky nasvědčují tomu, že se v zemi začaly, s tichým souhlasem režimu, objevovat tržiště, kde mohou zemědělci (kteří nepracují v lágrech za trest) prodávat jakékoliv přebytky, které mají a lidé se na těchto tržnicích také mohou dostat k elektronice, která je zde pašována přes hranice čínskými pašeráky. Režim to očividně přehlíží a lidé si začínají povídat, že se něco musí dít. V zemi, kde je zakázáno shromažďovat se ve více než 5 lidech je tržnice, byť pod vojenským dohledem, ojedinělou příležitostí, kde se může trochu pomluvit režim a říct si nějaké ty novinky. Spousta Korejců totiž zkazkám o nebeském Kimovi nevěří.
korejský vojáci 
Ekonomické „uvolňování“ Severní Koreji pokračuje i s malou podporou samotného Kim Čong Una. Neví se, proč vlastně Kim toliko obrátil. Možná se dostala přece jen země neustálým zbrojením do krize a jediná cesta je přistoupení na tržní ekonomiku. Někteří také říkají, že místní hospodářství ochromily nedávné testy jaderných zbraní, které také způsobily v oblasti mírné zemětřesení.

7 měsíci ago